Bratr Evžen Řezáč – Jestřáb se stal nositelem Řádu stříbrného vlka

Ve středu 24. 6. 2020 v obřadní síni radnice královského města Kyjova převzal bratr Jestřáb z rukou náčelníka Marka Baláše – Čiči za přítomnosti řady sester a bratrů nejvyšší skautské vyznamenání Junáka – českého skauta Řád stříbrného vlka za svoji dlouhodobou a neúnavnou práci pro skauting. Zároveň ho kyjovský starosta František Lukl ocenil Cenou starosty města Kyjova.

Bratr MUDr. Evžen Řezáč – Jestřáb se narodil v roce 1933 v Brně. S rodiči žil ve Střelicích u Brna. Studentská léta prožil v Brně, nejprve na gymnáziu a pak na lékařské fakultě Masarykovy univerzity, kde vystudoval obor pediatrie. Po vysoké škole se jeho novým domovem stal Kyjov.

Již za studentských let se věnoval práci s mládeží – mnoho roků byl vůdcem oddílu i vůdcem táborů. Členem skautské organizace se stal r. 1945 a skautské myšlence je tak věrný už 75 let. Ve Střelicích byl nejprve rádcem družiny. Po obnovení činnosti v roce 1968 byl vůdcem chlapeckého oddílu v Kyjově a členem okresní rady, ve které aktivně působil. Patří i k jeho zásluhám, že si ještě v roce 1970 celá řada činovníků složila vůdcovskou zkoušku, bylo to v roce, kdy skautské myšlenky začaly být opět mocným nepohodlné. Toho se bratr Jestřáb nezalekl a skautskou myšlenku podporoval a aktivity vyvíjel i v nelehké době totality, kdy byl Junák zakázán.

V roce 1989 se naplno zapojil do obnovování skautského hnutí nejen v Kyjově a na Kyjovsku, ale v celém okrese a také tehdejší skautské oblasti TGM. Zastával různé funkce a více jak 5 let de facto vedl okresní radu Junáka, i když nebyl předsedou. V okresní radě vykonával spoustu práce (organizační zpravodaj, tajemník) a věnoval se také výchově a vzdělávání. Podílel se na rozjezdu čekatelských a vůdcovských kurzů a byl „hybatelem“ dění v okrese.

V rámci skautské oblasti T. G. Masaryka působil řadu let jako výchovný zpravodaj pro lesní školy. Podílel se na celé řadě výchovných akcí a velmi aktivně působil ve vzdělávání. Po skončení skautských oblastí se nakrátko stal i výchovným zpravodajem KRJ Jihomoravského kraje TGM.

Bratr Jestřáb má největší zásluhy na obnově skautingu v Kyjově a na Kyjovsku, a to jak v roce 1968, tak po roce 1989. Bez jeho přispění by nyní skauting v Kyjově pravděpodobně nebyl. V roce 1990 po obnovení skautingu byl vedoucím prvního skautského tábora. Ve středisku vykonával a vykonává spoustu mravenčí mnohdy neviditelné, ale potřebné práce. Vykonával funkci organizačního zpravodaje, působil jako tiskový zpravodaj nebo pokladník. Byl nápomocnou rukou také v ostatních střediscích okresu, podílel se aktivně na zakládání nových družin i středisek, například střediska Vracov.

Bratr Jestřáb přednášel a dodnes přednáší na rádcovských, čekatelských, vůdcovských a jiných lesních kurzech, lesních školách. Pořádal, přednášel a garantoval zdravotnické kurzy po celé Moravě. Jen v okrese Hodonín jich bylo určitě více jak 20 a to nepočítám kurzy doškolovací, na kterých také donedávna participoval. Spolupracoval také v odboru zdravotního zpravodaje Ústřední rady Junáka. Byl instruktorem Valašské lesní školy, předsedou a dodnes členem zkušební komise pro vůdcovské a čekatelské zkoušky.

Je spoluzakladatelem Čekatelského a Vůdcovského lesního kurzu Velká Morava, kde 10 let působil jako stálý instruktor a již 22 let působí jako lektor. Jestřáb patří k těm, kteří pomáhají dotvářet ducha lesních kurzů. Nejsou to jen jeho přednášky o zdravovědě nebo myšlenkových základech, ale i jeho neformální působení v rámci kurzů vždy s důrazem na skautskou myšlenku, jeho vyhledávané poutavé vyprávění o historii skautingu úzce spojené s jeho skautským životem. V neposlední řadě také schopnost úspěšně komunikovat a oslovovat o generace mladší instruktory a účastníky, být jím vzorem a příkladem. Kombinací osobního kouzla, pedagogického nadání, smyslu pro humor a laskavosti si získal nejednoho frekventanta.

Za svou dlouholetou skautskou činnost má bratr Jestřáb řadu skautských vyznamenání, je členem čestné jednotky Svojsíkova oddílu. Okresní rada jej již na počátku století jmenovala čestným předsedou Okresní rady Junáka Hodonín. Ale především je tady s námi, ochoten kdykoliv pomoci a naplňovat skautské heslo Buď připraven!

Kombinace všech výše uvedených aktivit, ochotné a nadšené spolupráce, trvalého zájmu o osud Junáka, ale i jeho členů, lidského přístupu, vysokého morálního kreditu a dobrých skutků, z bratra Jestřába dělá výraznou a nepřehlédnutelnou osobnost. Proto se Okresní rada rozhodla navrhnout bratru Evženu Řezáčovi – Jestřábovi nejvyšší skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka.

Jsme velmi rádi, že sbor nositelů Řádu stříbrného vlka naše přání vyslyšel. Milý Jestřábe, děkujeme, ať na Tvé skautské stezce dál zapaluješ v srdcích nové skautské pochodně, přejeme Ti hodně zdraví a sil.

Autor fotografií: Richard Smolák

Nejvyšší skautské vyznamenání pro Evžena Řezáče – Reportáž TVS, 26. 6. 2020

5. září 2020 se uskuteční Den s Jestřábem

Bohužel nám aktuální situace s epidemií koronaviru překazila původní plány, kdy jsme chtěli na slavnostní předávání vyznamenání pozvat všechny zájemce. Nakonec jsme se ale rozhodli pro předání v komornějším provedení a věříme, že mnoho z vás mrzí, že jste se nemohli této slavnostní události zúčastnit osobně.

Proto jsme pro vás začali připravovat „Den s Jestřábem“, který se uskuteční v sobotu 5. září 2020 v Kyjově. Moc doufáme, že se nám v tomto čase už podaří uspořádat široké skautské setkání s bratrem Jestřábem. Při této příležitosti plánujeme také reprízu filmového dokumentu „Já su skaut“, který jsme natočili v loňském roce u příležitosti 100. výročí založení skautingu v Kyjově. Pro zájemce bude také k dispozici originální USB flash disk s kopií filmu a bonusovým materiálem navíc.

Rezervujte si prosím tento termín ve svých diářích, abychom mohli společně oslavit přijetí našeho bratra Jestřába do rodiny nositelů Řádu stříbrného vlka.